Yengeçler Neden Yan Gider?

Bu soruyla ilk olarak Türk Telekom'un yeni reklamlarında karşılaştım. Önce bana ilham veren o reklamı izleyelim sonra da Google Amcama Sordum deyip cevapları inceleyelim.Türk Telekom'un bu yeni reklamları güzel olmuş. Açıkçası beğendim. Benzer reklamlardan 3 tane yapmışlar. Yengeçli olan benim fikir babam oldu yeni yazı için. Reklamdaki çocuğun sorduğu soruyu ben de Google Amcama Sordum. Sahi bu yengeçler neden düz değil de yan yan gider ya hu? Daha önce benim hiç aklıma gelmemişti. Bu soruyu sorarken yengeçler hakkında başka "neden"lerin de aratıldığını gördüm. 


Aslında tek bir soruya cevap arayacaktım ancak yukarıdaki soruları görmüşken klavyeme mi yapışacak onları da cevaplandırıvereyim diye düşündüm ve tek tek hepsini Google Amcama Sordum.
  • Yengeçler neden canlı pişirilir?
Kabuklu deniz canlıları genellikle öldüklerinde vücutlarında hızlı bir şekilde toksik madde salgılıyorlar ve yenmeleri imkansız hâle geliyor, bu nedenle canlı haşlanarak bunun önüne geçiliyor. Canlı canlı bir canlıyı pişirmek caniliktir! Yemeyin kardeşim yengeçle ıstakoz!
  • Yengeçler neden ölür?
"Külli nefsin zâikatü'l-mevt", yani "Her nefis ölümü tadacaktır."

  • Yengeçler neden yan gider?
Allah tarafından bu şekilde yaratılmış bu arkadaşlar. Bacakları sadece yana doğru bükülebildiği için yengeçler ön veya arka yönlü ilerleyemezler. Sadece yan yan gidebilirler. Bu durum muhtemelen onların yaşamlarının bir noktasında artı bir özelliktir diye düşünüyorum.
  • Yengeçler neden kabuk değiştirir?
Yengeçlerin tüm türleri mi kabuk değiştiriyor o kadar bilemiyorum ancak edindiğim bilgilere göre kabuk değiştiren türleri de yan yan gitmiyor. Bunlar bildiğiniz dümdüz ilerliyorlar yolda. Kabuk değiştirenlerin türleri Pagurus Hermit Crab diye geçiyor. Kabuk değiştirmelerinin sebebi ise hayatlarına devam edebilmek. Çünkü büyüdükçe kabukları kendilerine küçük geliyor. Hayatlarına devam edebilmeleri için ise sürekli kabuklu bir şekilde düşmanlardan korunaklı olarak dolaşmaları gerekiyor. Bu yüzden de kendilerine uygun büyük bir kabuk bulduklarında hemen değiştiriyorlar. Bildiğimiz deniz kabuklarının büyüklerinden bahsediyoruz evet.
  • Yengeçler neden kendi kolunu koparır?
Bu yengeçler de cidden garip hayvanmış arkadaş. Okudukça Bir Yaşıma Daha Girdim deyip duruyorum. Yengeçler bir saldırı ve tehlike anında, canları yandığında kolunu koparıp işine devam edebiliyor. Koparttığı kolu daha sonra yerine geliyor. Bu şekilde kopan uzuvları yerine gelen farklı hayvanlar da var! Şu kainatı gördükçe insan şaşırmadan edemiyor. Allahım neylerse güzel eyler! Kendi kolunu koparan bir akrebin videosunu da paylaşarak noktayı koyalım:


Siz yengeçler hakkındaki bu ilginç bilgileri biliyor muydunuz? Siz de benim gibi Bir Yaşıma Daha Girdim dediniz mi?