Nasıl Blogcu Oldun Adamım Sen? - MİM

Blogların Hürgenerali HürPost beni 2 hafta önce mimledi bu konuda ancak, yazmaya vakit bulamamıştım. Bir pazar sabahında, soğuk bir odadan yazıyorum şimdi size. Doğalgaz çok gelmiş de her odayı yakamıyoruz be abi! :)

HürPost'un beni mimlediği yazıya şuradan ulaşabilirsiniz. Mimin ana kaynağı ise İnciden Notlar imiş. Onun yazısına da buradan ulaşabilirsiniz

Şimdi geçiyoruz mim sorularını cevaplamaya:

  • Blog dünyasına nasıl adım attın? Haydi anlat bize!
Ben blog dünyasına yanlış hatırlamıyorsam ilk olarak MSN Spaces döneminde adım attım. Lise yıllarımdı. Bundan yıllar yıllar evveldi. Yahoo Chat'te İngilizce geliştirmek adına Filipinliler, Pakistanlılar, Amerikalılar ve Hindistanlılar ile konuşurken "MSN?" sorusuyla karşı karşıya kalırdım. Nedir ki bu MSN diye Google Amcama Sordum ve sonrasında kendime lets_come_to_me@hotmail.com adresini aldım. Liseli bir ergen olduğumu tekrar hatırlatmak isterim. İşte o MSN'i kurcalarken MSN Spaces açtım kendime. O zamanlarda da böyle korkunç videolar falan meşhurdu. Onları eklerdim. MEHCA diye bir adam vardı hacker olduğunu söylerdi. O değişik tasarımlar falan yapardı. Kurcalarken kurcalarken ben de kendi Space'imde o korkunç videoları, değişik bilgileri yayımlamaya başladım. Buralar da blog dünyası idi aslında. 

MSN Spaces'ten sonra Azbuz mu vardı? Yoksa Blogger mı idi tam anımsayamıyorum ancak Blogger'a atıldığım ilk günü hatırlıyorum. Üniversitenin ilk yılıydı. İtalyan Okutman Roberto Bovo ile "Anadolu" kelimesinin nereden geldiğini tartışmıştık. Ben cahil cesareti ile "Ana (ayran) dolu!" hikayesini savundum. O da "Anatolia"yı anlattı bana. Neyse yurtta araştırdım biraz ve hocamın haklı olduğunu öğrendim. Araştırırken sevdim bu işi ve etimolojiye merak sardım. kelimelerinsoyagaci.blogspot.com adresinde yazmaya başladım. İlk amatörüstü bloga girişim burada olmuştur. O blogla çok iyi bir ivme yakalamıştım aslında ama sonradan ilgilenememeye başladım ve kapattım. Tabii ki pişmanım!

  • "Blogunu kısaca tanıt" desem neler söylemek istersin?
Bu blogumu mu tanıtayım yoksa tüm alt blogları mı tanıtayım? :) Ben genel bir şeyler yazayım en iyisi. Ben her şeye blog açma hevesinde olan biriyim açıkçası. Bir ara lakabımı da "Ota B.ka Blog Açan Adam" mı yapsam diye düşünmedim değil. Bloglarımda beğendiğim ve ilgilendiğim her şeye yer vermek isterim ancak bu mümkün değil. 

  • Yazarken olmazsa olmazların nelerdir?
Klavye vs. yazacağım şimdi beni linç edersiniz. O yüzden o konuya hiç girmiyorum. Öyle olmazsa olmaz diyebileceğim bir şey yok açıkçası. Vakit ve ilham olsun yeter bana. :)

  • Ne sıklıkla yayın giriyorsun?
Açıkçası belli bir düzende yayın giremiyorum. Vakit ve konu buldukça yayın giriyorum. Alt bloglarımı açınca ReHiTu'yu biraz boşlamış gibi oldum ancak hedefim tüm bloglarıma haftada bir konu girmek. İkinci üniversite işi çıktı bu sene o yüzden bu hedeften uzak kalıyorum maalesef.

  • Değiştirebilme imkanın olsaydı Blogger'da neyi değiştirirdin?
İlk olarak mobil uygulama işini hızlıca çözerdim. Tumblr'da harika bir mobil uygulama var mesela. Öyle bir şey yapardım. Bir de tema olayını çözerdim. Ücretli yapılabilen o harika temalardan örnekler barındırırdım tema bölümünde.

  • Yazıların içinde en fazla fayda sağlayan yazın veya yazıların hangisidir?
En fazla fayda sağlayan yazıları herhalde Google aramalarından gelenlerden çıkarabiliriz. Yazıldığı günden bu yana her gün onlarca tıklama alan yazılarım var. İşte onlardan ilk üçü:


  • Senin sevdiğin blog türleri hangileri?
Kişisel blogları seviyorum. Esprili dille yazılan blogları seviyorum. Yorumlara dönüş yapan, nezaket örneği gösterip iade-i ziyâret gerçekleştiren blogları daha da çok seviyorum. 

  • Blogunla ilgili içine sinmeyen veya değiştirmek istediğin bir şeyler var mı?
Daha iyi bir temaya denk gelsem muhakkak değiştiririm. Belki de yine fevrî bir kararla Blogger'ın kendi temalarına dönerim. Biz temaları masaüstü görünüşüne göre seçiyoruz ancak günümüzde ziyaretçilerin çoğu mobilden geliyor. Buna dikkat ederek en iyi temayı seçmemiz lâzım aslında.

  • Blogunla ilgili hedefin nedir?
Açıkçası net bir hedefim yok. Daha fazla kişiye erişmek tabii ki en büyük hedefim. Bunun için aşırı bir gayret de sarf etmiyorum. Yazıyorum yazımı ve paylaşımlarımı da yapıp kenara çekiliyorum. Umarım yazabilme yetimi kaybedene kadar bloglarımda bir şeyler karalamaya devam ederim. 

Sorular güzeldi. Aslında daha detaylı cevaplar verebilirdim ancak hem bulunduğum durum uygun değildi hem de uzun yazıları okumak daha zor geliyor okuyucuya. O yüzden bununla iktifâ edelim lütfen. 

Mimin doğası gereği ben de birilerini mimlemeliyim. Son yazıma gelen yorumlardan seçiyorum: