516: Kapan Kaplumbağa'nın Keskin Dişleri

#BirYaşımaDahaGirdim etti 516!

Ben her zaman şunu söylerim, bizim doğa hakkındaki genel kültürümüz millet olarak çok düşük. Mesela etrafımızdaki bitkilerin, ağaçların adını tam olarak bilmiyoruz. Bahçemize gelen kuşların türünü de bilmiyoruz. Ancak Amerikalılar ile Kanadalılar bizim gibi değiller. Doğadaki her şeyi alt türlerine kadar biliyorlar. Geçenlerde bir blogda kızılcık benzeri meyvesi olan bir ağaç gördüm. Hani bu parklarda olur, kırmızı meyveli içi çekirdekli bir ağaç. Blog sahibesi onu "tavşan yemi" veya "kuş yemi" veya "sincap yemi" (de olabilir; blogu hatırlayamadığım için dönüp bakamıyorum ancak bunlardan biri olarak isimlendirilmişti yazıda.) olarak isimlendirdiklerini yazmış. Ona da sordum ancak o da tam olarak bilmiyor. 

Mesela ben şimdi size bir kaplumbağanın çok ilginç bir videosunu izleteceğim ancak bu kaplumbağa sıradan bir kaplumbağa değil. İngilizce adı "snapping turtle", Türkçemizde "kapan kaplumbağa" olarak geçiyor ancak biz bunu görsek "kapan" kısmına hiç odaklanmayız ve direkt "kaplumbağa" olarak isimlendiririz. 


Bilmiyorum neden bu detayları atlamışız ve tembellik yapmışız ancak uzun zamandır aklımı kurcalayan bu detayı bu video vesilesi ile yazmak istedim. Bu her şeyde böyle esasında. Sürekli kolaycılığa kaçan yanımız var. Tamam bir zoolog gibi veya bir fitolog gibi bilemeyiz ve bilmemiz de mümkün değil ancak her gördüğümüz kuşu da aynı bilmesek; farkını bilsek dahi karşı tarafa anlatmakta sıkıntı yaşamasak ne güzel olur. Bilmiyorum belki de bu sadece benim eksikliğim ve kendi kendime hezeyanlarda bulunup genele atfediyorum ancak etrafımda herkes böyle sanki. Siz ne dersiniz bu konuda? Neyse asıl konumuzdan sapmayalım biz. Üstte gördüğünüz kapan kaplumbağanın dişleri o kadar keskin ki bir insanın elini ve ayaklarını yakalasa kemikleri ile birlikte ısırabilir. Nesli yavaş yavaş tükenme tehlikesi altında olan bu kaplumbağalar Kanada'da görebilirsiniz. 10 kg ağırlığında olan kapan kaplumbağalar tek ısırıkla kendisine yaklaşan tehlikeyi bertaraf edebilir. Açıkçası ben bu moruk kaplumbağadan böyle bir performans beklemiyordum. Dişleri fena keskin!

Daha önce kapan kaplumbağa görmüş müydünüz?