Coronasavar Zeytin Yaprağı

Konudan konuya atlayarak yazmam bazıları için alışılmadık gelmiş ancak bâzı köşe yazarları da kendi köşelerinde böyle yapmıyor mu zaten? O yüzden ben de bu şekilde devam etmek istiyorum artık. Hakkımızda hayırlısı. :)

Zeytin Yaprağı Mucizesi

COVID-19 salgınının dört bir yanımızı sardığı şu dönemde insanlar sağlıklı kalmak ve Corona'dan kurtulmak için çeşitli alternatif yollar arayışındalar. Çeşitli sirke ve bitki çaylarının bu tedavi sürecinde iyi geldiği çevremizde kullananlar tarafından da test edip onaylanmıştı. Bunlardan bazıları kozalak sirkesi, enginar sirkesi vs. Zeytin yaprağı çayı ile ilgili de şu aralar yoğun bir paylaşım görüyorum sosyal medyada. Ben böyle alternatif tıp ürünlerine çok yakın duran biriyim. Ne içerdiği belirsiz olan ilaçlardan ziyâde böyle doğal ilaçlar kullanmayı yeğlerim. 

Zeytin yaprağının Corona tedavisinde kullanıldığına dâir birkaç gazete küpürü düştü önüme. Ben de onları video hâline getirdim ve sizlerle paylaşmak istedim. Slide oluşturmaya çalıştım ancak görüntüler çok bozuluyordu maalesef. Umarım durdurarak da olsa izleyip faydalanırsınız. Kanalıma abone olmayı unutmayın! :)
 


Duvarda Şınav

Şu videoya siz de denk gelmişsinizdir herhalde. Ablamız, bir abimizi sanki yerde şınav çekiyormuş gibi trollüyor ancak işin esasında kadın tüm bu hareketleri duvarda yapıyor. Ne zaman ki evin köpeği ablanın arkasında beliriyor işte o zaman anlıyor kandırıldığını abimiz. İzleyelim gülelim :)Pampas Otu / Çiçeği


Pampas diye bir şeyi açıkçası ben ilk defa şu üstteki görselle öğrendim. Biri cümle içinde kullansa ve kullanan kişi de ergen bir birey olsa herhalde kankalarından bahsediyor diye düşünürdüm. Hani "kanka"yı "pampa"ya çevirdiler ya. "Pampas" da "pampa"nın çoğulu :)

Meğer pampas bir otmuş. Biraz daha kibar olmak gerekirse bir çiçekmiş. Güney Amerika'nın Pampas bölgesinde yetiştiği için bu adı alıyormuş. Pampas bölgesi tam tamına 1 milyon 200 bin metrekarelik bir alanı kapsıyormuş ve bu alanın içerisinde Arjantin, Uruguay ve Brezilya'dan bazı bölümler de yer alıyormuş. Pampa'nın anlamı da yerel dilde "ova" demekmiş. Bu Pampas da dümdüz ovaları sıfatlandırmak için kullanılıyor demek ki.

Bu pampas çiçeğinin bilimsel adı ise "cortaderia selloana" imiş. 

Birkaç gündür oğlumla "isim - şehir" oyunu oynuyoruz. Bitki alanına P harfi ile başlayan yeni bir kelime öğrenmiş oldum. 

Kendinize iyi bakın pampalar. Okumaya ve yorumlamaya devam. 


Günün Sözü

Yavaş gitmekten korkma, sâbit durmaktan kork!
Çin Atasözü