Faizsiz Ev Alma Sistemleri

Geçenlerde aklıma geldi "Ne kadar da çok bilmem ne evim ismiyle hizmet sunan firma türedi." dedim kendi kendime. Sonra da "Bunların sayılarını tespit etmek için bir blog yazısı da yazayım." dedim (yine kendi kendime.) :)


Faizsiz ev alma sistemi ülkemizde uzun yıllardır var aslında ancak son 3 - 5 yıldır farklı firmalar da girdi bu işin içine. Hepsi kendi sisteminin en iyisi olduğunu söylüyor ancak hepsi de temelde aynı sistemi kullanıyor. Farklı sayılardaki gruplar belirleniyor ve o gruptaki insanlar her ay belirlenen miktarı havuz tabir edebileceğimiz sisteme yatırıyor. Her ay bir kişi için ev parası yatmış oluyor havuza. Kurayla da o ay ev parasının kime verileceği belirleniyor. Altın günü gibi de düşünebilirsiniz ki zaten bu faizsiz sistemlerde sadece ev değil araba vs. almak için de finansman sağlayabiliyorsunuz kendinize. 

Benim çevremde bu sistemler ile ev sahibi olanlar oldu evet. Hatta bir ara ben de yeltendim ancak nedense tam bir alıcı motivasyonu yakalayamadım kendimde. Bir miktar peşinat da lâzım biliyorsunuz. E evler de artık yarım milyon lira değerlerine çıktığı için bu sistemler ile ilerlemek bile artık zor geliyor insana. Kira öder gibi ev sahibi olma günleri geride kalmış artık. :(

Neyse gelin biz birlikte sıralayalım bu faizsiz ev alma sistemlerini. Eksik kalırsa mutlaka yazın bana ve listeyi güncelleyeyim. 

 1. Emin Evim
 2. Fuzul Ev
 3. Bir Evim
 4. Destek Evim
 5. Katılım Evim
 6. Birikim Evim
 7. Mesken Finans
 8. Vizyon Evim
 9. İktisat Evim
 10. Finans Evim
 11. Hedef Evim
 12. Tasarruf
 13. Çözüm Tasarruf
 14. Final Evim
 15. Gerçek Evim
 16. İmece Yatırım
 17. Kolay Evim
Ben 17 tane bulabildim ancak eminim ki bunlardan bir 10 tane daha çıkar. Mantar gibi çoğaldılar çünkü. Bir de 10 gün önce yasal altyapıya da sahip oldular artık; bundan sonra daha da çok türeyecektir diye düşünüyorum. Yasal altyapıya sahip olmalarını da şöyle açıklayayım. Bu sistemler daha önce devlet denetimi altında değildi. Mecliste kabul edilen teklif sonrası artık bu sistemlere de BDDK tarafından takip getiriliyor. Kısacası artık devlet desteği ve güvencesi var bundan sonra bu sistemlerde de. Eskiden güvenemeyen çok fazlaydı ancak bir nebze insanlardaki güven problemi de böylece giderilmiş olur diye düşünüyorum. 

Bir de üstteki bu isimlerin birçoğunda "evim" kısmı birleşik yazılıyor; farkındayım; ancak ben bir bütün hâlinde olsun diye böyle yazdım. :) Peki benim unuttuğum ve sizlerin bildiği diğer benzer firmaların adlarını yorum kısmına yazar mısınız? Bu firmalardan herhangi biri ile yaşadığınız olumlu veya olumsuz tecrübeler varsa onları da paylaşır mısınız? Bir de şöyle bir şey de yapalım. Bu sektöre girmek isteyen firmalar için isim önerir misiniz? 

Hayırlı & Sağlıklı Pazarlar!

Kategoriler