Bana Bak BURBAK!

3 gün daha yazmasam tam bir ay olacakmış blogumu boşlama sürem. Özür diliyorum senden canım blogum. Bir tek sen varsın, gerisi yalan. :) İşin sosyal medya tarafı daha cazip gelse de buraya gelip oralara göre biraz daha uzun ve usturuplu paylaşımlar yapmanın keyfini vermiyor be oralar canım blogum! Sen vefakâr, cefakâr ve fedakâr bir blogsun, beni seversin. :)

Bu kadar yıkama - yağlamadan sonra asıl konulara geçebiliriz. Asıl konular diyorum çünkü birkaç konuya temas etmeye çalışacağım. İlk olarak Bursa Büyükşehir Belediyesi'nden başlayalım. Tam bir otopark mafyası gibi çalışıyor belediyemiz maalesef. Her yıl yol kenarlarından alınan otopark ücretleri yasal değil vs. diye haberler çıksa da kimse kimseyi tınlamıyor bu memlekette. Belediyeler, belediyelerden ihale almış otopark çeteleri işini yapmaya devam ediyor. Memleketteki hukuksuzluğun en basit örneklerinden biri bu değil midir arkadaş? Kanuna göre bir işi yapmak yasak ama kanunları koruması gereken devlet kurumları bile o kanunları çiğniyor. Bu kadar vurdumduymazlık olur mu ya hu?

Bursa Büyükşehir Belediyesi tam teşekküllü bir otoparkçı gibi çalışıyor. Diyelim ki özel arabanızla Bursa'nın tarihî yerlerini gezmeye geldiniz ve aracınızı yol kenarına park ettiniz. Hemen belediyenin otoparkçıları geliyor ve saatinizi başlatıyor. Şehir merkezinin oralarda otopark açılışları yanlış hatırlamıyorsam 9,00₺'den başlıyor. İlave her saat de 7,00₺ olması lâzım. Yani siz ecdâdımız Osman Gazi ve Orhan Gazi Türbeleri'ni ziyaret etseniz oradan da şehrin mânevi şahsiyetlerinden Üftâde Hazretleri'nin ruhundan istimdâd eyleseniz ve 3 saat vakit harcasanız döndüğünüzde ödeyeceğiniz tutar 23,00₺. El-insaf! Yazık günah! Böyle yerlere toplu olarak gelen ailelerin birçoğu masraf olmasın diye o günü simitle geçiren kişiler. 

Dedim ya Bursa Büyükşehir'e bağlı BURBAK tam bir otoparkçı diye. Yakın zamanda da Botanik Park ile Hayvanat Bahçesi'ne dadandılar. 6 yıldır Bursa'dayım ve şehrin merkezindeki, gürültüden uzak, yemyeşil bu kaçamak noktalarına sürekli giderim. Park etme konusunda da hiçbir problem yaşamadım bugüne kadar. Bu konuyu bir arkadaşla paylaştığımda "İyi bir hizmet gelecekse veririm ben 7,00₺" demişti. İyi de herhangi bir hizmet yok ki. Girişlere ve çıkışlara kurmuşlar iki tane bariyer. Girenden - çıkandan para alıyorlar. Hani gidip de sahada sana yer gösteren eleman yok, park çizgilerini ekstra belirten bir çalışma yok. Gel buraya park et diyen teknolojik bir ikaz da yok. E o zaman niye oraya çöküyorsunuz kardeşim?

İnsanlar dişinden, tırnağından ayırdığı ile hafta sonu gezmeye çıkıyor. Çocukları bir de hayvanat bahçesine götüreyim diyor. Sen daha girişte adamların parasına göz koyarsan olmaz ki. Bu neye sebep oluyor biliyor musunuz? Bu sefer insanlar arabalarını yürüme mesafesindeki yerlere koyup kendi canlarını tehlikeye atıyorlar. Geçen hafta kendi gözümle gördüm ve zaten o yüzden bu yazıyı yazmaya karar verdim. Kestel tarafından hayvanat bahçesine gelmeden önce sağda bir tane Petrol Ofisi var. İnsanlar arabasını oraya park edip yürümeye başlıyorlar. O yolu da bilen bilir Bursa Yakın Çevre Yolu diye geçen Avrupa Konseyi Bulvarı'dır. Vızır vızır arabalar geçiyor. Çocuk bir anlık hareketle ebeveyninin elini bıraksa yola çıkacak. Allah korusun! Bunu uydurmuyorum, güzel bir Cumartesi veya Pazar günü gidip kendiniz görün durumu. Ben gördüm ve hatta birkaç tane çocukla o yolda ilerlemeye çalışan aileler de gördüm.


Üstte de göstermeye çalıştım. Aracı yandaki Petrol Ofisi'ne park edip herhangi bir yaya yolu olmayan okla gösterdiğim alandan yürüyor insanlar. 

Geçen hafta eşimle bu konuyu konuşurken akşam evde bana Instagram'dan takip ettiği bir kadının hayvanat bahçesinin otoparkında yaşanan rezaleti çektiği videoları gösterdi. Herkesin bir anda çıkışa yüklendiği bir anda çekildiğini tahmin ettiğim videoda arabaların hareket kabiliyeti kalmamıştı ve kornalar havada uçuşuyordu. Düşünün otoparkta kaç araçlık yer olduğunun tespiti bile yapılmıyor, her gelen içeri alınıyor. 

Aslında yazımın başlığını "Bursa'ya Dair Karalamalar" olarak atmıştım ancak bu otopark konusu çok uzadı. O yüzden bahsetmek istediğim diğer konuları farklı bir yazıda kaleme almam daha doğru olacak. Yazının başlığını da değiştireyim artık. :)

Sizin oralarda nasıl bu işler? Otopark mafyaları var mı sizde de? Cadde otoparklarına ödeme yapmasanız da oluyor, araç devrederken vs. borç olarak bile karşınıza çıkmıyor diyenler var. Siz ne düşünüyorsunuz bu konuda?

Bu yazımı beğendiniz mi? Eğer beğendiyseniz bundan sonraki yeni yazılarımı kaçırmamak için buraya tıklayarak abone olabilirsiniz.
Kategoriler