Akdeniz Toros'tan Helâl Gıda Hassasiyeti Semineri

Cimnastik / Cimlastik / Jimnastik / Jimlastik

Türkçemizde en çok karıştırılan kelimelerden biridir bu da. Dilimize Fransızca'dan giren bu sözcüğün doğrusu ne olabilir sizce?

Öncelikle size bir ipucu vereyim. Taraftarı olduğum BJK'nin açılımı sizin de bildiğiniz üzere Beşiktaş Jim.astik Kulübü. Dolayısıyla başlıkta yer alan "C" ile başlayan seçenekleri devre dışı bırakıyoruz. Yani cimnastik ve cimlastik seçeneklerini eliyoruz.

Bu hatayı yapan Bursa Yıldırım Belediyesi'nden dolayı zaten bu yazıyı yazmaya karar vermiştim. Aile dostumuzun oğlu Onur, geçen hafta belediyenin jimnastik kursuna yazılmıştı. Kursa yazılan öğrencilere verdikleri eşofmanlardaki logolarda jimnastik yazarken; çantada ise cimnastik yazıyordu.


Doğru cevabı bulmaya Yıldırım Belediyesi üzerinden devam edelim. Biraz önce dediğim gibi eşofman logolarında jimnastik yazıyor.

Tamam doğru cevabı bulduk demeyin hemen. Aynı Yıldırım Belediyesi, Barış Manço Kültür Merkezi'ndeki nikah salonu girişinde de şöyle bir ifadeye yer vermiş:

O anda kaliteli bir görüntü alamadım. Kusura bakmayın!
Cimnastik ve jimnastik yazan belediye bir de jimlastik yazmış. Acaba hangisi doğru? Bunun cevabı için de Nişanyan'ın sözlüğüne danışalım ve doğru cevabı bulalım.


Demek ki doğru cevabımız neymiş; JİMNASTİK imiş. Öğrenelim, öğretelim, paylaşalım efendim. :)

Yorumlar

 1. :) BJK nin açılımını bilmiyordum :) şaşırdım açıkçası. Aslında hiç merak etmemiştim. Elinize sağlık..

  YanıtlayınSil
 2. Doğrusunu kullanıyormuşum, yaşasın!

  YanıtlayınSil
 3. BJK nin açılımını öğrendiğimde bende çok şaşırmıştım güzel bir yazı teşekkürler. Blog keşiften buldum sizi bana da beklerim. http://masalzehra.blogspot.com.tr/

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Yorumunuz için teşekkürler. Sizleri de ziyaret ettim daha önce; etmeye de devam ederim. :)

   Sil
 4. Yabancı bir kelime olduğu için istediğimiz şekilde yuvarlama hakkımız var. :)

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Yuvarlaya yuvarlaya anlamlar değişir hâle geliyor. :)

   Sil

Yorum Gönderme

Yorumlarınız için teşekkürler!