Mustafa Kemal İLHAN Parkı Bakımsızlıktan Geçilmiyor!

Twitter üzerinden kurumlara, markalara ulaşıp şikayet ve beğenilerimi iletiyorum zaman zaman. Bursa Yıldırım ilçesinin Millet Mahallesi'ndeki Mustafa Kemal İLHAN Sağlıklı Yaşam Parkı'nın içler acısı hâlini Yıldırım Belediyesi'ne Twitter üzerinden iletmek için çok uğraştım ancak sanırım fotoğrafların çözünürlüğü yüksek geldiği için olmadı. İçimde kalmasın diye ben de buraya yazıp yetkililere bu şekilde ulaşmak istedim.

Bahse konu Mustafa Kemal İLHAN Sağlıklı Yaşam Parkı'nın yakınında oturuyoruz. Her ne kadar site içerisinde oyun alanı olsa da Kayra Eymen evladımız çoğu zaman "büyük park" diye nitelendirdiği Mustafa Kemal İLHAN Parkı'na gitmek istiyor. Haftaiçi annesi götürüyor geçen haftasonu da hep beraber gitmiştik.

Daha önceleri gittiğimde de kendi aramızda eleştirdiğimiz birtakım şeylerin bu yaz daha da kötüye gittiğini gördük. Belediyelerin Park ve Bahçeler Müdürlüğü'nde yaza hazırlık çalışmaları kapsamında park ve bahçelerin temizlenmesi, eksiklerinin giderilmesi, gerekli düzenlemelerin yapılması gibi faaliyetleri olmuyor mu acaba? Normalde olması gerekiyor da Yıldırım Belediyesi mi bu işleri yapamıyor?

Bahsettiğim parkın ilk görünümü şöyleymiş. Yıl 2012!


Şu fotoğraf ne kadar cezbedici değil mi? Şimdiki hâlinden de fotoğraflar koyacağım birazdan aşağıya ancak öncesinde başka bir konuya değinmek istiyorum.

Mustafa Kemal İLHAN Parkı'nda sizi ilk karşılayan, kamelyaları da gasp etmiş olan seyyar satıcılar oluyor. Hepsi aynı kişi veya aileye ait olduğunu düşündüğüm tezgahlarda bardakta mısır, çekirdek ve abur cuburun yanı sıra çocukların ilgisini çekebilecek oyuncaklar satılıyor. Seyyar satıcılar bizim kültürümüzde vardır. Kimsenin ekmeğiyle de oynamak gibi bir derdimiz yok ancak eğer bu arkadaşlar belediye tarafından izinlilerse belediyenin kendilerine ayrı bir yer tahsis etmesi gerekir. İnsanların dinlenmeye geldiği kamelyaları işgal etmeleri hiç hoş değil.

Oyuncak tezgahından bir görüntü.
Kendim kullanmadım ama geçen sene aktif olmayan ve bu sene aktif hâle getirilen (belediye tarafından aktif hâle getirildiğini de düşünmüyorum ama) WC'lerin de 1,00 TL ücretle hizmet verdiğini gördüm. Ayrıca yine duyduğuma göre seyyar satıcılar ürünlerini bu WC'de depoluyormuş. Adı sağlıklı yaşam parkı ama gerçekten öyle mi acaba?

Şimdi gelelim parkın şimdiki içler acısı hâline. Tamam burada belediyenin ilgisizliğinden dem vuruyoruz ama bu parkı belediye bu hâle getirmedi. Demek istediğim biz vatandaşlar olarak hor kullanıyoruz her şeyi, çevremize ve insanlara saygı göstermiyoruz. Bilinçli insanlar değiliz kısacası. Belediye de üstüne düşen sorumlulukları yapmadığı için sonuç böyle:

İlk fotoğrafta gördüğünüz turuncular nerede?

Tırmanma ipi kopmuş ama kimin umrunda?


Merdivenden çıkınca burada bir korkuluk varmış ama şimdi yok. Diğer tarafın görüntüsü de aşağıda.


Kaydırağın sonu direkt beton. Kauçuk soyulmuş.
Yukarıdaki fotoğraflar benim kendi çekimlerim. Google, Facebook ve Foursquare gibi servislerde yüzlerce benzer fotoğrafları görebilirsiniz. Benim daha çekemediğim çocukların güvenliğini tehdit edici bir sürü unsur var bu parkta. Tutunma yerleri kırılmış salıncaklardan tutun da tamamen kırılmış ve ortadan kaldırılmış korkuluklara kadar her türlü tehlike parkta mevcut.

Buradan Yıldırım Belediyesi özelinde tüm belediyelere ve kamu kurumlarına sesleniyorum. İhaleler ile yaptırdığınız işleri iyi takip edin. Kalitesiz malzeme kullandırmayın. Ürüne ve hizmete göre mümkün olabildiğince en uzun garantiyi talep edin. Milletin parasını çarçur etmeyin, ettirmeyin. Bunun vebali çok büyüktür.

Bir de benim gibi vatandaşlara sesleneyim sesim kısılmadan. Sizler de lütfen yerlere çekirdek ve çöp atmayın. Çocuklarınıza da küçük yaşlardan itibaren bu alışkanlığı aşılayın. Çevresine ve çevresindeki insanlara saygılı birer birey olması için tüm gayretinizi gösterin. Bırakın okumamış biri olsun ama saygıyı sevgiyi elden bırakmasın.

Hepinize sağlıklı yaşam parklarında sağlıklı bir yaşam dileklerimle... 
Kategoriler