Pazarlamacı Arabası

Bir firmanın bölge sorumlusuyum. Bölgedeki her türlü satış, teknik destek, tahsilat gibi her türlü işlemden ben sorumluyum. Bizim gibilere "pazarlamacı" derler. Aslında hiç de sevmem bu tanımlamayı ama en çok bilinen, benimsenen, kullanılan tanım bu. Bizim gibi bölge sorumluları genelde şirket merkezinden uzakta çalışırlar. "Homeoffice" derler ama aslında doğru tanım "caroffice"tir. Sabahleyin belli saatte evlerinden çıkarlar akşama kadar müşteri ziyaretleri yapmak için taksici gibi direksiyon sallarlar ve yine akşam olduğunda da belli saatlerde evlerine dönerler. Çalışma hayatları arabaları üzerinde geçtiği için doğru çalışma ortamı "caroffice"tir. Çalışması için yardımcı olacak her türlü materyal arabalarındadır. "Caroffice" tanımı daha önce çalışma literatüründe yoksa ben eklemiş olayım böylece. (Bunu yazar yazmaz LinkedIn'den üzerinde arattım ve "caroffice"in zaten kullanımda olduğunu öğrendim.) 

Evet bizim gibi çalışanların ofisi arabaları olduğuna göre arabalarında bazı özelliklerin yer alması çalışmalarında daha başarılı ve verimli olmasını sağlayacaktır diye düşünüyorum. Gelelim bir şirket arabasında olması gereken özelliklere:
  • Hız sabitleme ve hız limitleme
Son iki şirket arabamda bu iki özellik de var ve çok rahat ediyorum. Şehir içinde yerine göre 54'e, 76'ya veya 90'a limitliyorum ve dalıp gitsem bile kesinlikle o limitin üzerine çıkmıyorum.Şehirler arası yollarda da yerine göre 120'ye veya 132'ye sabitliyorum ve ayağımı gazdan çekerek daha az yorularak bir yolculuk geçiriyorum.
  • Park sensörü
Sürekli araba üzerindeyiz ve sürekli birilerini ziyaret ediyoruz. Bu ziyaretlerde aracımızı bazen iğne deliğine sokmamız da gerekebiliyor. O yüzden park sensörü olsa güzel olur. Şimdiye kadar kullandığım şirket araçlarında hiç park sensörü olan olmadı ama biz de giriyoruz o iğne deliklerine yiğidim! :)
  • Kol dayama (kolçak) 
Bir önceki arabam Ford Focus'ta vardı kol dayama ve işe yarıyordu. 4 - 5 aydır Renault Clio kullanıyorum ve maalesef bunda yok kolçak.
  • Telefon kullanımı için bluetooth bağlantısı
Gün içinde gerek siparişler için gerek teknik destek için gerek randevulaşmak için sürekli telefondayız. E artık sürüş esnasında telefon kullanmak da yasak olduğuna göre bluetooth ile araca bağlanarak konuşmak en güzeli. Tabii burada da ses iletim kalitesinin iyi olduğu bir araç tercih edilmeli. Clio'da çok iyi değil açıkçası.
  • Otomatik vites
Otomatik vites de büyük nimet bir pazarlamacı arabası için. Manüel bir araçta sürekli vites değiştirmek hem ayağa hem kola eziyet. O yüzden otomatik vites candır.
  • Geniş bagaj
Bagajlarımızda özellikle benim gibi kurumsal firmaların teknik departmanlarına yönelik ürünler tanıtıyorsanız sürekli numuneler oluyor. Numuneler ile birlikte farklı pazarlama alet ve edevatları da olabiliyor. O yüzden geniş bagaj olursa da harika olur.

Bunlar benim "Bir pazarlamacının arabasında hangi özellikler yer almalı?" sorusuna cevap olarak aklıma ilk gelen özellikler. Yukarıdaki görseldeki gibi bir sistem de olsa fena olmaz yani. Tam "caroffice"e döner işte o zaman arabalar. 

Sizin aklınıza gelen özellikler nelerdir? Sizce bir pazarlamacı arabasından olması gereken diğer özellikler neler olabilir? Yorumlarınızla katkı verirseniz sevinirim. 
Kategoriler