Şikayetinizi Bizlere, Memnûniyetinizi Dostlarınıza İletiniz!

Başlıkta geçen ibareyi muhakkak siz de bir işletmede görmüşsünüzdür. Ben böyle akıllıca ortaya çıkarılmış genel sloganların hastasıyım. Şu anda aklıma gelen şu var bir de. Otoyollardaki dinlenme tesislerinde görmüşsünüzdür belki:

"Durursan sen de tok, ben de tok.
Durmazsan sen de aç, ben de aç!"

Bence harika! Sizin verebileceğiniz örnek var mı bu konuda? Herkes tarafından kullanılabilen, anonim, esnaf sloganları bekliyorum sizden.

Şimdi gelelim başlığa. Bu arada başlığa uygun bir görsel arayışında idim ve başlığa aratınca gördüm ki bu slogan en çok taksici esnafı arasında yaygınmış. Tüm kartvizitlerde bu slogan yazıyor neredeyse. :)

Açıkçası ben tam tersini yapanlardanım. Daha doğrusu şöyle memnunsam muhakkak reklamını yaparım o markanın veya işletmenin ama memnun değilsem fiziksel bir mekansa Google Haritalar'da olumsuz yorum yapıp eksi puanımı veririm. İşletmeye bu şekilde şikayetimi bildirmek benim daha çok tercih ettiğim bir yöntem. Diğer türlü sadece kendilerine söylediğimde yeterince hassas davranılmayacağını düşünürüm hep. Fiziksel bir mekan değilse de genelde şikayetlerimi Twitter üzerinden o markayı veya işletmeyi etiketleyerek bildiririm.

7. Seviye Yerel Rehberim Google Haritalar'da. Öyle olunca yazdığım yorumlardan yüzlerce kişi yararlanıyor diye düşünüyorum. O yüzden de kesinlikle insanları yanlış yönlendirip hakka girmek istemem. Bir eksik varsa da muhakkak belirtirim. En son yaptığım yorumlardan bir tanesini ve o yoruma işletme sahibi tarafından gelen cevabı sizlerle paylaşmak istiyorum.


Bahsekonu olan Atos Otel, Eskişehir'de. Gerçekten de bir daha tercih etmeyeceğim bir otel olacaktı ki adamlardan gelen "alaycı" yorum bu kararımı perçinledi. Yaptığım eleştirilerin "zorlayıcı" olduğunu söyleyerek bana inceden inceye "yalancı" demeye çalışmış. En sonunda da "yorumunuzu okurken gözlerim acıdı" diyerek işi ciddiye almadığını izhar etmiş kendisi.

Ben bir otel odasında namaz kılacaksam kıbleyi tayin etmek için tavana, gardrop ve çekmece içlerine bakarım bir ibare var mı diye ancak burada yoktu. Sinek kovucu da yoktu olsa muhakkak görürdüm. Beni suçlamak yerine gerçek bir idareci ise çıkıp 108 No'lu odaya bakabilirdi durum tespiti için. Diğer yorumlara verdikleri cevaplara da baktım sürekli bir savunma ve yalanlama içinde kendisi.

Ben sürekli eleştiren biri değilim. Olumlu yere olumlu, olumsuz yere ise olumsuz yorum yapıyorum. Benim yorumlarımda kesinlikle yalan, iftira yok. Bilmediğim, deneyimlemediğim yere ise kesinlikle yorum yapmıyorum. Bir ara böyle bir furya da vardı. Gruplar kurulup o grupların yönlendirmesi ile bir işletmeye olumlu veya olumsuz yorum yağmurları gönderiliyordu.

Siz şikayetlerinizi işletmelere veya markalara nasıl iletmeyi tercih ediyorsunuz? Varsa bu konuda yaşadığınız deneyimler benimle paylaşır mısınız? İyi tatiller...
Kategoriler